wtorek, 17 listopada 2015

JAK notować? Metoda Cornella.

Hej!
Mam dla Was dzisiaj jedną ze skutecznych metod notowania, a mianowicie metodę Cornella. Polega ona na podzieleniu strony na 4 pola, trzema liniami, w ten sposób:

W miejscu pola nr 1: zapisujcie temat wykładu/lekcji, datę, źródła.
Pole nr 2: Sama notatka. To, co uważacie za najważniejsze/co nauczyciele uważają za najważniejsze ;).
Pole nr 3: To miejsce na główne myśli, skróty, symbole, pytania, słowa klucze, ikonki, jak np. wykrzyknik - oznaczający, że to może przydać się do egzaminu, bądź tytuł książki, który może się przydać.
Pole nr 4: Podsumowanie. Najlepiej jeszcze w trakcie trwania wykładu zapisać wnioski, skrót najważniejszych treści poznanych podczas lekcji.

Oczywiście długości, podziałki - dostosujcie pod siebie! To kwestia indywidualnego wyboru. Osobiście - nieświadomie stosowałam już ten sposób pomijając podsumowanie, głównie podczas lekcji chemii czy fizyki... ;) Teraz - metodę stosuję, ale głównie po przepisaniu notatek na komputer. Wtedy drukuję raczej informacje z pola 1 i 2, a na 3 i 4 zostawiam sobie miejsce, wolę nanieść 
je ręcznie.

Przykłady:

źródło: http://1stopbrainshop.com/wp-content/uploads/2011/07/cornell-notes.jpg
źródło: https://saylordotorg.github.io/text_college-success/section_07/647723580a2ebef1704f7f0c6349b8f2.jpg

Wypróbujecie? :) Jeśli chodzi o mnie - sprawdza się w 100%. Przeglądając, czytając notatki - zerkam na słowa klucze, podsumowanie - i już znam główny motyw wykładu, najważniejsze zagadnienia. Zdecydowanie polepsza moją efektywność, w porównaniu do czytania "suchych" notatek :) POLECAM!

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz