środa, 25 listopada 2015

Magia skojarzeńDzisiaj chciałabym trochę opowiedzieć o metodzie uczenia się przy pomocy skojarzeń. Muszę przyznać, że jest ona bardzo skuteczna, choć zajmuje trochę więcej czasu, gdyż wymaga naszej wyobraźni. Jeżeli więc mamy odłożoną chwilę czasu, a ciężko jest nam coś zapamiętać, możemy posłużyć się skojarzeniami.

Na czym polega ta metoda?
 
Metoda ta opiera się głownie na tym, aby skojarzyć dane słowo, liczbę z jakimś innym wyrazem. Dajmy na to, że mamy do zapamiętania słówko z języka angielskiego „opt”, które oznacza „wybierać”. Zupełnie nie potrafimy tego zapamiętać, a wystarczy tylko, że pokojarzymy to słowo z innym. Dla mnie ono kojarzy się z „opcją”, ponieważ opcje związane są z wyborami. Ot cała filozofia :)  Czasem zdarza się tak, że słowo nie kojarzy nam się bezpośrednio z innym np. „acquaintanceship” – oznacza „znajomość”.  Jak więc się tego nauczyć skoro nie dość, że jest długim wyrazem, to w dodatku trudnym? Ja robię zawsze tak, że rozdzielam słowo na części np. acqua – kojarzy mi się z wodą (aqua + literka c = acqua), intances – z tańcem bądź instancją, a hip – z hipopotamem. Według mnie to chyba najlepsze rozwiązanie z tej sytuacji, no chyba, że ktoś woli je powtarzać parę razy, zapamiętać, a później zapomnieć (niestety tak to najczęściej bywa).

Taką metodą możemy dużo kombinować: daty historyczne kojarzyć z urodzinami, ważnymi dniami, lektury zapamiętywać na podstawie wyobrażonego filmu w głowie – wystarczy użyć swojej wyobraźni. Co, jeśli mamy na przykład do zapamiętania kombinację cyfr 2 1 8 0? Oczywiście znowu staramy się je skojarzyć. Cyferka 1 podobna jest do wieży, 2 – do węża, 8 przypominają mi okulary, a 0 to po prostu zegar.

W momencie, gdy kojarzymy coś z czymś innym, bardziej nam się utrwala to w pamięci. To właśnie przez specyficzny rodzaj nauki, która pozwala nam uczyć się lepiej, a przy tym dobrze się bawić. Jeżeli więc macie jakieś trudności - nie bójcie się ich, bowiem wszystko zależy też od tego, jak przygotowani jesteście do pracy, ale to już następnym razem :)


~ Sara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz