piątek, 4 grudnia 2015

Dieta Studenta - i nie tylkoDieta studenta – i nie tylko

Każda osoba wie, że efektywność nauki nie jest zależna tylko od sposobów jej pozyskiwania. Według piramidy Maslowa, potrzeby fizjologiczne są podstawowymi potrzebami każdego człowieka, z których wynika, że jeśli ich nie zaspokoimy to nie będziemy mogli prawidłowo funkcjonować.
Co jeść, by zdrowo myśleć?
Ponad 40 lat temu naukowcy udowodnili, że istnieje ścisły związek między zdolnościami umysłowymi a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych.
Należy więc dostarczać naszej diecie odpowiednich posiłków, które pozwolą na sprawność naszego działania.

MYŚLISZ TYM, CO ZJADŁEŚ!

Najważniejsze jest pamiętać o witaminach – to one dostarczają paliwa dla naszego mózgu.
Mózg potrzebuje witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B6 i B12, do wielu funkcji umysłowych.
Wielu ludzi wie, że witamina C wzmacnia naszą odporność, czy tylko?

Witamina C:

- przyspiesza odtruwanie organizmu,
- pomnaża ilość witaminy E,
- wzmaga walkę z wolnymi rodnikami,
- niweluje bezsenność
- wiele wiele innych!

Widzimy, że witamina C jest takim dobrym przyjacielem, a pozytywnych cech ma dużo.


JEDZENIE PRZYJAZNE DLA MÓZGUWażne jest, aby do naszego mózgu, dostarczyć takie rodzaje jedzenia, które mają w sobie wysoką ilość antyoksydantów (związki naturalne, które odpowiadają za starzenie się komórek i tkanek). Dodatkowo mają w sobie również dużo witamin i składników odżywczych, dla przykładu:

- banany,
- awokado,
- jabłka,
- jagody,
- zielone warzywa, tj. brokuły, szpinak, kapusta,
- jajka,
- łosoś

OLEJ W MÓZGU


Mózg składa się w większości z wody i tłuszczu. Nieprawdopodobne? A jednak! Bez tego ważnego składnika jak tłuszcz, mózg nie zdołałby przesyłać impulsów elektrycznych.

Niezbędne dla dobrego funkcjonowania organizmu, są tłuszcze nienasycone. Należy więc wzbogacać go w orzechy, słonecznik, pestki dyni. Dwa najważniejsze rodzaje kwasów w nienasyconych kwasach tłuszczowych to Omega-3 i Omega-6, które znajdują się w oleju rybnym, oleju z lnu, pestkach słonecznika czy w orzechach włoskich.


WODY, WODY,  WODY! 


Tak, niegazowana, woda pojawia się wszędzie, jako że jest jednym z najważniejszych składników zdrowej diety. W końcu 82% naszego mózgu to woda i to od niej zależy szybkość naszego myślenia. W dodatku pijąc wodę ciepłą, oczyszczamy jelita i nie wychładza nam ona organizmu.

Potrzebujemy tyle wody, ile nasza waga podzielona przez 11. Wynik to dzienna ilość szklanek wody jakiej potrzebujemy.
Najważniejsze jest, żeby mieć zawsze wodę w zasięgu ręki – obok łóżka, w kuchni, w samochodzie, czyli tam gdzie przebywamy najczęściej. 


CZEKO-CZEKOLADA
Ta słodycz, także nam pomaga i to już zapewne wiecie. Z badań z USA wynika, że przed testem, zjedzenie kostki ciemnej lub mlecznej czekolady poprawiło wyniki o 20%.
Dlaczego tak się dzieje? Dzieje się tak, ponieważ przed egzaminem często przeżywamy stres, który powoduje, że ciało zużywa więcej cukru niż normalnie. Należy więc przed ważnymi wydarzeniami zjeść kostkę czekolady, która podniesie poziom cukru. Wspaniałe rozwiązanie J


MASZ GUMĘ DO ŻUCIA?
No właśnie. Niewielu ludzi wie, że guma do żucia poprawia nasze myślenie i koncentrację. Naukowcy w Anglii przeprowadzili specjalne badania w tym temacie. Uczniowie, którzy w czasie testu żuli gumę, osiągali wyniki lepsze o 37% niż ci, którzy jej nie żuli. Okazało się, że gdy ruszamy szczęką podczas żucia, zwiększa się przepływ krwi do mózgu i jest on bardziej dotleniony. Wpływa to więc na jakość pamięci krótkotrwałej i długotrwałej.


NIE WYCHODŹ Z DOMU BEZ ŚNIADANIA!Tak, to jest najważniejsza część tej notki. Badania wykazały, że lepiej się uczymy, gdy jesteśmy syci, ponieważ wtedy skupiamy się na nauce, a nie na głodzie. Wychodziłeś bez śniadania, a w czasie lekcji burczało Ci w brzuchu? Wszystkie oczy zwrócone ku Tobie, a jest to trochę niezręczne. Najlepsze śniadanie to takie, które zawiera węglowodany, błonnik i białko. Przed badaniem, uczniowie jedli jogurt, omlet z jajek, owoc i kawałek pieczywa, a do picia wybrali sok z pomarańczy i jabłek lub mleko.

Jeśli chcesz uczyć się lepiej zapamiętaj te zasady:
- pij wodę niegazowaną,
- jedz częściej (5 mniejszych posiłków jest lepsze niż 3 duże, ponieważ łatwiej jest wtedy utrzymać stały poziom cukru we krwi).

~ Sara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz