poniedziałek, 7 grudnia 2015

Muzyka jako przyjaciel naszego mózguMuzyka jako przyjaciel naszego mózgu

Słyszałam już baaardzo dawno, że muzyka pozytywnie wpływa na nasz mózg, a co za tym idzie, pozwala nam się bardziej skupić i efektywniej uczyć. Mam na myśli oczywiście muzykę klasyczną, choć czytałam, że niektórzy polecają rocka, czy metal. Wiadomo, nie każdy lubi tego rodzaju muzykę, więc dla każdego coś się znajdzie :)


Dlaczego właśnie muzyka klasyczna?Wiele dowiemy się na temat muzyki klasycznej. Jest ona takim rodzajem muzyki, która wzmacnia naszą pamięć, pobudza naszą wyobraźnią, stajemy się bardziej kreatywni, myślimy bardziej logicznie. No dobrze, ale równie tak samo mogą wpływać na nas inne rodzaje muzyki, więc dlaczego akurat ona? W wieku XX, a raczej w jego drugiej połowie przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że to właśnie muzyka klasyczna rozwija nasz umysł, pomaga w nauce przede wszystkim języków obcych jak i matematyki, poszerza zdolności psychosomatyczne, a co ważne dla nas, poprawia również naszą samoocenę

Wspominając o tych badaniach, brali w nim udział oczywiście studenci. To właśnie ci, którzy podczas nauki wsłuchiwali się w spokojne rytmy muzyki klasycznej, wykazali większą koncentrację, zwiększyły się u nich zdolności twórcze oraz potrafili się bardziej skupić. Wynikiem tego było poprawienie pamięci, która zwiększyła się o ponad 90%.


Wolfgang Amadeusz MozartWszyscy znamy tego wybitnego austriackiego kompozytora, którego nazwisko jest znane do dziś. On skomponował słynne  Chorały Gregoriańskie. Podobno to najlepsza kompozycja, która pomaga nam się uczyć. Dlaczego właśnie one? Chorały Gregoriańskie charakteryzują się bardzo wysoką częstotliwością dźwięków, które odwzorowują rytm bicia serca. Polepsza współpracę pomiędzy naszym organizmem, a bodźcami zewnętrzni, które ułatwiają nam się zrelaksować. Niegdyś Leonard Bernstein, amerykański kompozytor powiedział: Mozart to cała muzyka, nie można spodziewać się niczego innego od muzyki, czego ona nie dostarczałaby…”  z czym oczywiście się zgadzamy.


Zaczyna Was to nudzić?
 
Słuchanie jednej kompozycji, jednego kompozytora staje się nudne? W pewnym sensie to normalnie, w końcu my, jako ludzie lubimy różnorodność. Powinniśmy jednak pamiętać, aby polepszyć naszą koncentrację i robić wszystko, by uzyskać maksymalny efekt naszej pracy. Oczywiście należy pamiętać, by znaleźć to, co pomoże go osiągnąć. Mając na uwadze wpływ muzyki dla naszego umysłu, przedstawiam Wam parę kompozycji, które również pozytywnie i relaksująco wpływają na nasz organizm. Sama jestem ciekawa, czy będę się lepiej koncentrować :P  Miłego słuchania! :) 

Johann Sebastian Bach - Brandenburg Concerto Op5 No2
Antonio Vivaldi, Violin Concerto, La Tempesta Di Mare, Op.8 n.5
Tomaso Giovanni Albinoni - Concerto Op9 No2

+ Wolfgang Amadeus Mozart - Symphony 40
Wolfgang Amadeus Mozart - Eine Kleine Nachtmusik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz