wtorek, 22 grudnia 2015

Rzymski pokój.

Rzymski pokój.

Zdarza nam się często, w tym zagonionym świecie, że wszystko co ważne stawiamy na pierwszym miejscu. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Dajmy na to, że zapominamy zrobić zakupów. Tak się zdarza często, a co za tym idzie, lista zakupów staje się cooooraz dłuuuższa. Im dłuższa, tym trudniej zapamiętać. Mam jednak dobrą wiadomość. Jest na to ratunek! Metoda Rzymski Pokój.

Jedna z najstarszych metod

Mnemotechniki przyjęli od greków starożytni rzymianie. Tworzyli oni także własne metody, na skutek czego powstała metoda rzymskiego pokoju. W wersji początkowej polegała ona na tym, że rzymianin w swoim pałacu wybierał pokoje i zarówno wybierał w nich kilka charakterystycznych cech dla danego pokoju.

Rozpowszechniona była także metoda budowania takich rzymskich pokoi w myślach.
W danej chwili stosuje się kilka rodzajów tej metody. Dla ułatwienia  naszego kojarzenia, stosujemy tzw. Haki, czyli obiekty, które nam to zapamiętywanie polepszają. Możemy je rozmieszczać:

- w mieszkaniu,
- w pałacu przez nas wymyślonym, w domu z basenem itd..
- na dowolnej rzeczy, która jest charakterystyczna,
- na własnym ciele,
- wzdłuż znanej nam drogi.

 O co tu biega?

Metoda rzymski pokój polega na tym, wytwarzamy skojarzenia, pomiędzy hakami pamięciowymi, a danymi informacjami do zapamiętania. Czyli jednym słowem: jeżeli pomyślimy o tym haku, to automatycznie przypomnimy sobie to, co mieliśmy zapamiętać. Takich informacji możemy setki, tysiące, ponieważ nasz umysł jest tak niesamowicie zbudowany, że w stanie jest rozróżnić natłok tych informacji.

Rodzaje pokoi


Własne mieszkanie
Krok 1 - wybieramy w mieszkaniu/domu kilka pokoi (np. 5, wraz już z łazienką, kuchnią, przedpokojem, jeżeli masz mało pokoi),
Krok 2 - w każdym z nich wybieramy od 10 do 20 elementów, które są charakterystyczne dla danego pomieszczenia)
Krok 3 - następne pokoje wraz z hakami, wybieraj zawsze w jednym kierunku, najlepiej jak wskazówki zegara.
Krok 4 - Elementy zapisz/narysuj i zapamiętaj.

Dla przykładu: wybieramy 4 pokoje, a w każdym z nich znajduje się 10 elementów, co daje nam 40 haków. Mogą to być: zegar, stół, szklanka, słoik, krzesło, obraz, komputer,  lampa, łóżko, kapcie

Jak to się ma do listy zakupów? Oczywiście kojarzymy. Dajmy na to, że mamy zamiar kupić makaron, ziemniaki, sok, banany, mandarynki, cukier, bułka, czekoladę, miętę i proszek do pieczenia.

Gdy chcemy zapamiętać listę zakupów, kojarzymy dany element z z kolejną zakładką, np. wyobrażamy sobie jak wskazówki makaronu przesuwają się powoli na zegarze. Podchodzę do stołu, a tam kilo ziemniaków turla się na obrusie. Zdziwiona idę po szklankę i nalewam sobie soku. Muszę jeszcze włożyć banany do słoika na zimę, ale się nie mieszczą. Siadam więc rozzłoszczona na krześle, na którym zawsze jem mandarynki. Widzę jak z obrazu rozsypuje się cukier. Z daleka dostrzegam, że komputer to wielka bułka! Z lampy wycieka mleczna czekolada, a łózko czuje do mnie miętę i woła "chodź!", do którego lecę w kapciach w magicznym pyle proszku do pieczenia.


Wymyślony pałac
Krok 1 - Pomyśl, że jesteś milionerem. Jak chciałbyś/chciałabyś mieszkać? Wyobraź sobie, że kupujesz swój piękny pałac.
Krok 2 - Wejdź do pałacu, pooglądaj pokoje.
Krok 3 - Umebluj je, jak chcesz.
Krok 4 - Po umeblowaniu, zapisz i narysuj to na papierze
Krok 4 - Wielokrotnie przypomnij sobie to miejsce, abyś umiał/umiała je przywołać w każdej chwili.

Ciało
Krok 1 - Wybierz najmniej 10 części ciała, np. usta, czoło, kolano, ucho, łydka,  brzuch, pierś, pośladki i oczy.
Krok 2 - zapisz swój wybór/narysuj wraz z przyporządkowanymi cyframi.
Krok 3  - Wielokrotnie powtarzaj, aby wyrywkowo móc odpowiedzieć (jeśli chcesz szybko zapamiętać, skojarz dany element z kolejnym fragmentem ciała)

Przykład: zapamiętaj listę 10 elementów, które zabierasz na wakacje i musisz spakować do torby: balsam, aparat, ręcznik, kapelusz, dokumenty, pieniądze, piłkę, okulary i klapki.

Powiedzmy, że wchodzimy do torby, by sprawdzić, czy wszystko się zmieści (torba jako element bazowy). Smarujemy usta balsamem, następnie przykładamy na czoło aparat, żeby robić zdjęcia z wysokości. Zawiązujemy ręcznik o kolano, aby mieć go bliżej siebie. Na ucho nakładamy kapelusz, bo słońce świeci z lewej strony, a dokumenty przypinamy do łydki. Pieniądze wsadzamy do brzucha, bo tam będą bezpieczne. Nadmuchiwaną piłkę wsadzamy sobie w pierś, a na pośladki nasadzamy okulary. Na koniec dajemy sobie klapki na oczy, aby słońce nie przeszkadzało.

Znana droga - droga, którą przechodzimy codziennie, np. do pracy, szkoły, sklepu. Można to wykorzystać.
Krok 1  - Wybierz drogę, na której będą umieszczone haki.
Krok 2 - Zlokalizuj od 10 do 20 charakterystycznych miejsc, np. kiosk, kamień, płot, latarnia, trawnik itd.
Krok 3 - Zapisz na kartce i zapamiętaj
Krok 4 - Gdy chcesz coś zapamiętać następnym razem, przejdź się tą drogą z wyobraźnią i skojarz haki z nowymi informacjami.

Metodę pokoju rzymskiego stosujemy, gdy mamy zapamiętać ciąg informacji, które mamy pamiętać na wyrywki, zapamiętać informacje z lekcji, z książek, listę zakupów oraz listę czynności do wykonania.

PAMIĘTAJ! Najpierw opanuj jedną metodę do perfekcji, dopiero potem stosuj kolejne metody.


~ Sara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz